معرفی

قرآن کریم کتاب هدایتگر انسانها ، شفا بخش سینه دردمندان و نور شکافنده تاریکی هاست که خداوند متعال برای هدایت بشر نازل فرموده و در بین بندگان برگزیده خود به میراث نهاده است .(ثم اورثنا الکتاب الذین اصطفینا من عبادنا …) (فاطر32)

وظیفه حفظ و حراست از این امانت ارزشمند و ترویج فرهنگ آن در عصر غیبت بار سنگین مسئولیتی است که بر عهده همه مسلمانان خصوصاً شیعیان نهاده شده و در عصر حاضر با توجه به هجمه سنگین فتنه های آخر الزمان ، بیش از پیش بر همه انسانهای دغدغه مند محسوس می باشد . در این راستا در روز های پایانی سال ١٤٠٠ هیئت فاطمیون شهرضا پس از بررسی های میدانی در سطح شهرستان و رصد مشکلات فرهنگی موجود ، اولویت اول فعالیت های فرهنگی خود در سال ١٤٠١ را تلاش در جهت ارتقاء سطح کیفی و کمی آموزشها و فعالیت های قرآنی در سطح شهر قرار داده و پس از برگزاری چندین جلسه و نشست صمیمانه با فعالان قرآنی شهرستان و روسای ادارات ذیربط ، بنا بر رای و نظر اکثریت فعالان قرآنی حاضر در جلسات مقرر گردید که این مسئولیت را از طریق یک کارگروه مردمی تحت عنوان کارگروه توسعه آموزشهای قرآنی شهرستان پیگیری و اجرا نماید .

لوگو جشنواره قرآنی

مسابقات قرآنی

از آنجا که هدف اصلی جشنواره ایجاد حال و هوای قرآنی و فراهم نمودن شرایط برای رشد و شکوفائی استعدادهای قرآنی در سطح شهرستان می باشد و با توجه به اهمیت ایجاد حس رقابت بین قرآن آموزان یکی از بخش های اصلی جشنواره مسابقات قرآنی در پنج رشته اصلی حفظ ، قرائت تحقیق ، قرائت ترتیل ، فراز خوانی و اذان می باشد که با رویکرد آموزشی برگزار خواهد شد .

هنر های قرآنی

با توجه به پتانسیل بالای شهرستان شهرضا در زمینه هنر هائی نظیر خوشنویسی ، سفالگری ،نقاشی و... یکی از بخش های اصلی جشنواره فراخوان آثار هنری می باشد که این بخش نیز در سه زمینه هنر های آوائی هنر های دستی و هنر های دیجیتال برگزار می گردد . کمیته هنری جشنواره به ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرضا فعالیت خود را به عنوان یکی از بخشهای اصلی جشنواره آغاز نموده است.

کارگاه های آموزشی

در جهت محقق نمودن هدف اصلی جشنواره که ارتقاء سطح شرمت کنندگان در جشنواره در رشته های مختلف می باشد کمیته مرکزی جشنواره در طراحی جشنواره اقدام به برگزاری کارگاه های آموزشی در رشته های مختلف و در دو سطح عمومی و تخصصی می نماید. این کارگاه های آموزشی توسط کمیته آموزش جشنواره برگزار گردیده و شرکت در آنها برای همه شرکت کنندگان در جشنواره الزامی است.